Polska-Irlandia 2:1 w Warszawie! Relacja live i zdjęcia

JEDZIEMY DO FRANCJI! Koniec meczu! Polska wygrała 2:1 z Irlandią! Brawa dla polskiej reprezentacji za wytrzymałość i umiejętności. Brawa za te wspaniałe eliminacje!

ROBERT LEWANDOWSKI po meczu Polska – Irlandia

22.35. Znów zmiana. Wchodzi Peszko. Schodzi z boiska Grosicki. Starał się jak mógł, brawa! Peszko ledwo wszedł, dostał od tureckiego sędziego żółty kartonik na przywitanie. Ale za co? Za to, że kopnął piłkę po gwizdku na spalony? Irlandczycy cisną, ich trener wygląda, jakby chciał sam wbiec na boisko. Nawałka też zdenerwowany. Minęła 90. minuta. Koniec regulaminowego czasu gry. Całe 5 minut doliczone! OShea schodzi z boiska z czerwoną kartką – wcześniej dostał drugą żółtą za faul na Lewandowskim. KOŃCOWY GWIZDEK! Polska-Irlandia 2:1!

22.25. Już blisko, jeszcze tylko kilka minut… No właśnie, oby nie było już więcej takich sytuacji jak ta, z 80. minuty, gdy Fabiański miał spore kłopoty ze złapaniem piłki, uderzonej głową przez napastnika Irlandii.

22.20. Żółta kartka dla Glika. Dość dyskusyjna, turecki sędzia chyba chce wybić wszystkim z  głowy potencjalnie ryzykowne zachowania. Nazwiska ostatnich pięciu minut? Lewandowski, Krychowiak i Fabiański, który jest tam gdzie trzeba. 76. minuta. Schodzi z boiska Mączyński, dostaje duże brawa, całkiem zasłużone. Wchodzi Szukała.

22.15 Głośny doping na trybunach,  kibice czują już chyba ten moment, gdy po końcowym gwizdku sędziego będziemy już po eliminacjach i z biletem do Paryża. Ale zostało jeszcze całe 20 minut, wiele się może wydarzyć. Grosicki znów dośrodkowywał, ale obrończy Irlandii wybili piłkę. Ach, jaka okazja! Podanie Błaszczykowskiego i Lewandowski wyszedł na czystą pozycję. Obrońcy jednak byli szybsi, w ostatniej chwili McLean dostawił nogę i wybił piłkę poza boisko.

22.07. Zmiany na boisku? Rozgrzewa się Błaszczykowski, w końcu jednak zmianę robi trener Irlandii. Schodzi Wealan, jego miejsce zajmuje McGeady. Wpadł po chwili na pole karne Polaków, ale jego rajd skończył się na nogach obrońcy. Zimno coraz bardziej, Błaszczykowski wchodzi na boisko, zakładając rękawiczki. Zastępuje Olkowskiego, który mocno się dziś już napracował. Grosicki! Ależ miał okazję… Sam na sam z bramkarzem, choć z obrońcą na plecach, przestrzelił, niestety. Sędzia dał nam przywilej korzyści, nie odgwizdując wcześniejszego, brutalnego faulu na Lewandowskim.

ROBERT LEWANDOWSKI po meczu Polska - Irlandia. Fot. Getty
Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek w meczu Polska – Irlandia. Fot. Getty

22.00. Bliski postawienia tej kropki był Pazdan. Główkował, ale niecelnie. Po chwili Irlandczycy byli już pod polską bramką. Fabiański pewnie interweniował. Przerwa w grze po zderzeniu Glika z Longiem. Long został zniesiony z boiska, zastąpił go Keane. W starciu Glika z Longiem nie było premedytacji, raczej przypadek. Gruzini tymczasem remisują z Niemcami 1:1.

21.50. DRUGA POŁOWA MECZU. Tym razem zaczęli Irlandczycy. Spokojne rozgrywanie piłki to nie jest dzisiejsza specjalność. Rwane, krótkie podania, nieprecyzyjne uderzenia. Ale nie to jest najważniejsze. Prowadzimy i to jest podstawa. Trzecia bramka przydałaby się aby postawić kropkę nad i.

21.30. Jeszcze jeden! Jest! Robert Lewandowski strzelił uderzając piłkę głową po dośrodkowaniu Mączyńskiego, który z kolei dostał piłkę od Linettego. Piękna akcja, widać, że piłkarze mają oczy wkoło głowy! To już 13 gol Lewandowskiego w meczach eliminacji. Mnożą się faule, już dwóch Irlandczyków zaliczyło żółte kartki. Lewandowski, choć nękany w polu karnym, znów miałby dobrą okazję do zdobycia bramki, ale kolejne nieprecyzyjne dośrodkowanie Grosickiego trafiło prosto w ręce Randolpha. KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY.

Grzegorz Krychowiak, zdobywca pierwszej bramki wmeczu Polska Irlandia
Grzegorz Krychowiak, zdobywca pierwszej bramki wmeczu Polska – Irlandia. Fot. Getty

21.20. Fabiański wykopuje piłkę, wreszcie znalazł adresata podania. Znów akcja pod bramką Irlandczyków, ale bez wykończenia, Lewandowskiemu trudno było się złoży do strzału w gąszczu nóg obrońców. Już 35 minuta gry, nie można powiedzieć żeby któraś drużyna przeważała w wyraźny sposób. Grosicki znów miał szansę na dobry strzał. Przyjął, złożył się i… posłał piłkę wysoko nad poprzeczką.

21.10. Ależ Grosicki jest szybki! Niewielu obrońców może mu sprostać w biegowych pojedynkach. Linetty też dobrze sobie radzi w obronie. Olkowski? Znów miał dobrą okazję pod bramką Irlandii, ale trudno powiedzieć – strzelał, czy dośrodkowywał.

21.05. Nie nacieszyliśmy się długo! 20 sekund później Walters strzela gola z karnego. Bez sensu nieco straciliśmy tę bramkę, bo obrońca zbyt wysoko podniósł nogę, próbując wybić piłkę i kopnął w twarz Irlandczyka. Karny i Walters zamienia go na bramkę. Minutę później Polacy, a konkretnie Mączyński, strzelają bramkę, ale sędzia wcześniej odgwizduje spalonego Lewandowskiego . Ale dramat!

21.00. Długie podania w poprzek boiska rozkręcają akcje. Ale rwą się zbyt szybko, za dużo niedokładnych podań. Piszczk – Krychowiak – Glik.  Piłka nie przekracza za często połowy boiska. Gdy jesteśmy na połowie Irlandczyków, niewiele się zmienia. Aut za autem. Lewandowski obtłukiwany i kopany po kostkach. Olkowski dostał długie, piękne podanie od Fabiańskiego, ale nie opanował piłki. Po chwili znów dostał piłkę, ale podanie po akcji, niezbyt precyzyjne. Ach! Dwunasta minuta meczu, zamieszanie pod bramką, podanie od Mączyńskiego, ale… JEST! JEST! JEST!  Jeden zero! KRYCHOWIAK!

Łukasz Fabiański o mało obronił rzutu karnego
Łukasz Fabiański o mało nie obronił rzutu karnego. Fot. Getty

20.50. Irlandczycy naciskają. Brady po raz pierwszy fauluje Lewandowskiego. Po raz pierwszy, bo pewnie nikt nie będzie dziś mu pozwalał na zbyt wiele na boisku. Irlandczycy wyciągnęli widać wnioski z poprzednich meczów Polaków. Pressing również ze strony Polaków, ale nie widać na razie przemyślanych akcji. Piszczek, brawo – kolejny raz odbiera piłkę irlandzkiemu napastnikowi.

20.45. Minuta ciszy, by uczcić ofiary tragedii, do jakiej doszło w Irlandii. I po chwili pierwszy kontakt z piłką, rzut wolny dla Irlandii. Fabiański złapał pierwszą piłkę w polu karnym. Nie było na szczęście zagrożenia.

20.41. Śpiew rozlega się na całym stadionie. Na trybunach wspaniała oprawa. Biało-czerwone kartki trzymane przez kibiców. Widzimy ostateczne składy. W polskiej bramce znów Fabiański. Oby zachował czyste konto, obyśmy mogli znów liczyć na wspaniałą dyspozycję naszego kapitana, Roberta Lewandowskiego.

20.40 Na Stadionie Norodowym prawie 60 tysięcy kibiców. Właśnie rozbrzmiewa hymn Irlandii. My, jako gospodarze, zaśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego za chwilę.

20.37. W Warszawie temperatura ledwie 5 stopni Celsjusza, ale na Stadionie Narodowym już robi się gorąco. Za chwilę ruszamy. Już o 20.45 pierwszy gwizdek i polska reprezentacja zacznie swój ostatni mecz eliminacji do Mistrzostw Europy 2016 we Francji. Obie reprezentacje : polska i irlandzka już stoją przed wejściem na murawę.

Jakub Wawrzyniak i Adam Nawałka
Jakub Wawrzyniak i Adam Nawałka. Fot. Getty

Tysiące irlandzkich kibiców przyleciało do Warszawy na mecz Polska – Irlandia w ramach kwalifikacji do Euro 2016 we Francji. Irlandczycy, przed meczem na Stadionie Narodowym bawią się w pubach. Po niedawnym zwycięstwie ich drużyny nad Niemcami humory im dopisują.

Mecz Polska – Irlandia rozpocznie się na Stadionie Narodowym w Warszawie o godzinie 20.45 czasu polskiego. Polakom do wyjścia grupy i awansu do dalszego etapu rozgrywek potrzeba zwycięstwa lub remisu, ale tylko 0:0 lub 1:1. Inny wynik sprawi, że będziemy musieli walczyć o grę w mistrzostwach w listopadowych barażach.

Czy szczęście będzie po naszej stronie? Dziennikarze sportowi przypominają, ze 11 października to dla polskiej reprezentacji bardzo fartowna data. Tego dnia w 2008 roku pokonaliśmy Portugalię, tego dnia wygraliśmy z Czechami, wreszcie rok temu, również 11 października, Polacy, po wspaniałym meczu, po raz pierwszy pokonali reprezentację Niemiec 2:0.  Lepszego terminu na ten mecz nie mogliśmy sobie więc wymarzyć.

Irlandczycy, zarówno piłkarze jak kibice, którzy bardzo licznie zjawili się już w Warszawie, są w doskonałych nastrojach. Zwycięstwo nad Niemcami sprawiło, ze czują się bardzo pewnie i już mówią, że wygrają przyszłoroczny turniej. Niemcy co prawda przegrali z Irlandczykami, ale w ostatniej kolejce  eliminacji to oni mają najwięcej punktów (19); dziś w Lipsku grają z zespołem Gruzji i trudno przypuszczać, by przegrali. Jeśli jednak tak by się stało, mogą spaść na trzecią pozycję w grupie…

Polacy wystąpią dziś w osłabieniu. Kontuzje  w meczu ze Szkocją sprawiły, że dziś z Irlandią nie zagrają Arkadiusz Milik, który zerwał mięsień oraz potłuczeni Maciej Rybus i i Tomasz Jodłowiec. Także Irlandczycy nie wystawią najmocniejszego składu. W ich drużynie zabraknie bramkarza Shaya Givena, który w czasie czwartkowego meczu Irlandii z Niemcami i zszedł z boiska w 35. minucie po urazie kolana. Jego miejsce zajmie Rob Elliot, bramkarz Newcastle United.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie szykuje się na sezon wakacyjnyLotnisko Schiphol w Amsterdamie szykuje się na sezon wakacyjnyKobieta walczy o życie po wypiciu kawy na lotniskuKobieta walczy o życie po wypiciu kawy na lotniskuNastoletnia uczennica zaatakowała nożem nauczycielkę na terenie szkołyNastoletnia uczennica zaatakowała nożem nauczycielkę na terenie szkołyRyanair odwołał ponad 300 lotów. Przez kuriozalną sytuację we FrancjiRyanair odwołał ponad 300 lotów. Przez kuriozalną sytuację we FrancjiPILNE: Szkocki rząd upada – koniec koalicji SNP z ZielonymiPILNE: Szkocki rząd upada – koniec koalicji SNP z ZielonymiPolska edukacja w zasięgu rękiPolska edukacja w zasięgu ręki