Polska

Uwaga: Od wygranej w kasynie na Malcie nie zapłacisz w Polsce podatku PIT!

Polish Express
Polish Express logo

Uwaga: Od wygranej w kasynie na Malcie nie zapłacisz w Polsce podatku PIT!

fot. Shutterstock

W połowie grudnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach wydała niezwykle ważną interpretację przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z wygranych w kasynach prowadzonych legalnie na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że każdy Polak, o ile udowodni, że ma polską rezydencję podatkową, nie zapłaci od wygranej w takich kasynach podatku PIT. 

Katowicka Izba Skarbowa rozpatrzyła sytuację prawną mężczyzny, który zamierza wyjechać na Maltę i brać tam udział w turniejach pokera online. Organizatorem rozgrywek ma być spółka prowadząca kasyna zgodnie z prawem Malty, tzn. w oparciu o maltańskie licencje. 

Podatki w UK: Gdzie i kiedy należy się rozliczyć

Mężczyzna zaznaczył jednak, że mimo wyjazdu za granicę jego rezydencja podatkowa nie ulegnie zmianie, ponieważ będzie on miał nadal w Polsce kilka nieruchomości, pozostanie udziałowcem polskich spółek, tu będzie posiadał konta bankowe oraz maklerskie, a dodatkowo także tutaj będzie opłacał ubezpieczenie zdrowotne. Poza tym w Polsce pozostanie większa część jego rodziny i przyjaciół, a żona i dzieci wyjadą z nim tylko na jakiś czas. 

Podatek CIT w Wielkiej Brytanii będzie najniższy w Europie? Theresa May mocno stawia na rozwój przedsiębiorczości

Polska posiada z Maltą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego zakładając, że rezydencja podatkowa Polaka nie ulega zmianie, powinien on zapłacić podatek naszemu fiskusowi. Polskie prawo stanowi jednak (art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), że dochód z wygranych w kasynach gry, prowadzonych przez uprawnione podmioty (na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w jednym z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego) jest zwolniony z podatku. I taką właśnie interpretację przepisu przyjął także dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. 

Dyrektor Zarządzający Dowson Holdings Bolko Fuchs zwraca jednak uwagę na to, że polski podatnik musi się upewnić, czy określone kasyno na pewno działa w danym kraju unijnym legalnie. - Jeśli organizator turnieju pokerowego nie spełnia wszystkich, krajowych przepisów hazardowych, to polski podatnik nie ma podstaw do zwolnienia z zapłaty podatku PIT – mówi Fuchs. 

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [email protected]

Chcesz na bieżąco czytać o wydarzeniach w UK? Pobierz aplikację Polish Express News na Androida i iOS.
Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą wydawcy.


Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na ich używanie przez nasz serwis. Dodatkowo kiedy odwiedzasz naszą stronę, wstępnie wybrane firmy mogą odczytywać i korzystać z określonych informacji zapisanych na Twoim urządzeniu, aby wyświetlać odpowiednie reklamy bądź spersonalizowane treści. Dowiedz się więcej.OK