Praca i finanse

Umowy o pracę w Wielkiej Brytanii. Co należy o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje umów o pracę w Wielkiej Brytanii? Co trzeba o nich wiedzieć, żeby znać swoje prawa, które z nich wynikają? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej.

Umowa O Prace W Uk

Wszyscy pracownicy w Wielkiej Brytanii, którzy chcą podjąć pracę, muszą podpisać ze swoim pracowcą umowę – Employment contracts.

Ważna zmiana w zasiłku Universal Credit! Skrócono czas oczekiwania na wypłatę

W umowie takiej znajdują się zapisy mówiące o:

– warunkach zatrudnienia

– prawach pracownika

– obowiązkach

– odpowiedzialności pracownika

Punkty te nazywane są warunkami kontraktu lub umowy. Zarówno pracownik jak i pracodawca muszą się do nich stosować przez cały okres trwania kontraktu lub do momentu jego rozwiązania. Warto pamiętać, że jeśli ktoś wykonuje konkretną pracę, np. pomalowanie płotu, za którą otrzymuje zapłatę, to nie jest to umowa o pracę, ale umowa o wykonanie usługi.

Warunki kontraktu

Warunki kontraktu mogą być:

– zawarte w samym kontrakcie lub mogą być spisane na osobnym dokumencie w postaci oświadczenia

– mogą być uzgodnione ustnie

– mogą być umieszczone w książeczce pracowniczej

– pracownik może je otrzymać w liście od pracodawcy

– wymagane przez prawo (np. pracodawca musi wypłacać pracownikowi minimalną pensję)

– mogą wynikać z negocjacji między pracodawcą, a związkiem zawodowym

– mogą być domyślne – w takim przypadku nie muszą być zawarte w kontrakcie

Warunki automatyczne

W sytuacjach, w których warunki kontraktu nie są dokładnie ustalone należy pamiętać, że pewne warunki są ustalone automatycznie. Są to:

– pracownik nie może okradać pracodawcy

– pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy

– minimalnie 5,6 tygodni płatnego urlopu

– pracownik musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, np. prawo jazdy

Spisanie oświadczenia

Pracodawca musi przekazać pracownikowi spisane oświadczenie, które będzie zawierało szczegóły kontraktu, jeśli ten trwa dłużej niż miesiąc. Co ważne takie oświadczenie musi także otrzymać pracownik wykonujący swoją pracę za granicą jeśli pracuje ponad dwa miesiące. Musi się to odbyć przed jego wyjazdem. Oświadczenie takie musi zawierać:

– nazwę firmy

– dane osobowe pracownika

– opis stanowiska

– szczegóły dotyczące wypłaty

– godziny pracy

– informacje o urlopie

– informacje o tym, gdzie pracownik będzie pracował

Ponadto dokument powinien zawierać informacje o:

– długości kontraktu jeśli ten jest tymczasowy

– dacie wygaśnięcia kontraktu

– umowach ze związkiem zawodowym

– wypłatach

– gdzie należy udać się w razie nieporozumienia

– w jaki sposób składać skargę

Praca za granicą

Masz konto Packaged Bank Account? Zobacz, jak możesz odzyskać nawet 4500 funtów!

Jeśli pracownik musi wykonywać swoją pracę poza granicami Wielkiej Brytanii ponad miesiąc, to pracodawca musi określić:

– jak długo pracownik będzie przebywał za granicą

– w jakiej walucie będzie otrzymywał wynagrodzenie

– jakie przysługują mu dodatkowe bonusy

– datę powrotu do Wielkiej Brytanii

author-avatar

Przeczytaj również

Rekordowa liczba pasażerów na lotniskach w UK. Chaos na drogach i na koleiRekordowa liczba pasażerów na lotniskach w UK. Chaos na drogach i na koleiRejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSNRejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSNRząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?Rząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?Huragan Nelson uderzył w Dover. Odwołane i opóźnione promyHuragan Nelson uderzył w Dover. Odwołane i opóźnione promyNosowska w UK – ikona polskiej muzyka zagra koncerty w Londynie i ManchesterzeNosowska w UK – ikona polskiej muzyka zagra koncerty w Londynie i ManchesterzeEkopisanki – naturalne i domowe sposoby barwienia jajekEkopisanki – naturalne i domowe sposoby barwienia jajek
Obserwuj PolishExpress.co.uk na Google News, aby śledzić wiadomości z UK.Obserwuj