Styl życia

Polska gra w O2 Arena

Polska reprezentacja w koszykówce mężczyzn zajęła 3 miejsce w turnieju koszykarzy rozgrywanym w 02 Arena w Londynie.

Juniorzy basketu w akcji >>

Zwycięski debiut >>

Polacy zaczęli bardzo dobrze od przekonywującego zwycięstwa nad drużyną gospodarzy 70-56. Niestety w drugiej połowie tego spotkania kontuzji doznał Marcin Gortat i niewątpliwie miało to ogromny wpływ na poczynania naszych reprezentantów w dalszej części turnieju. W spotkaniu z Izraelem Polacy od samego początku musieli gonić świetnie spisującego się rywala. Polacy w żaden sposób nie mogli znaleźć sposobu na doskonale rzucających graczy z Izraela, a nasza dyspozycja rzutowa była wręcz tragiczna. Polacy rzucali za 3 punkty z… 20% skutecznością, co z pewnością nie jest receptą na sukces. Polacy przegrywali juz różnicą 20 punktów w drugiej połowie i mecz był właściwie rozstrzygnięty. Zryw w końcówce pozwolił Polakom zniwelować nieco różnicę i mecz zakończył się wynikiem 86-72.
Ostatni mecz przeciwko Turcji z pewnością należy ocenić najwyżej z punktu widzenia dokonań naszej reprezentacji. Przez 3 kwarty Polacy prowadzeni przez Dawida Logana i Krzysztofa Szubarge bardzo skutecznie penetrowali obronę przeciwnika i przez większość czasu mieli 10-punktową przewagę. Bardzo skuteczny okazał się Maciej Lampe, który bez trudu ogrywał wszystkich wysokich graczy drużyny rywala. Niestety nasze pomysły na grę gwałtownie wyczerpały się w czwartej kwarcie. MVP całego turnieju Erdan Ilyasova trafiał właściwie z każdej pozycji i w pojedynkę zniwelował całą przewagę naszego zespołu. Kiedy dołączył do niego Turkoglu, Polacy zostali zredukowani do roli biernych obserwatorów poczynań reprezentacji Turcji. W całej czwartej kwarcie zdobyliśmy 7 punktów i przegraliśmy całe spotkanie 66-58.
Nie ulega wątpliwości, że na grę naszych koszykarzy w O2 należy patrzeć przez pryzmat kontuzji Marcina Gortata. Jego obecność na parkiecie sprawia, że nasza defensywa funkcjonuje dużo lepiej i rywale mają ogromne kłopoty z dostaniem się pod nasz kosz. Poza tym wszyscy inni gracze czują się dużo pewniej, kiedy Gortat jest na boisku.
Jedynym pozytywnym aspektem kontuzji Gortata jest fakt, że Maciej Lampe miał dużo więcej okazji na zaprezentowanie swoich możliwości. Dla niego najważniejsze jest teraz, aby po nieudanym sezonie w Chimki mógł grać jak najwięcej. Lampe grał wyśmienicie przynajmniej w ataku i to z pewnością będzie procentować w czasie mistrzostw Europy. Michal Ignerski mógłby również wkomponować się w poczynania ofensywne naszego zespołu, bo bardzo przydałaby się nam lepsza dyspozycja strzelecka tego zawodnika.