Morgenstern triumfuje w Turnieju Czterech Skoczni

59. Turniej Czterech Skoczni to już historia. Były to prawdopodobnie ostatnie takie zawody dla naszego mistrza, Adama Małysza. „Orzeł z nad Wisły” jest bliski podjęcia decyzji o zakończeniu kariery po tym sezonie.

Turniej Czterech Skoczni zdominowany został przez fenomenalnego Thomasa Morgensterna. Austriak jest obecnie liderem pucharu świata i wszystko wskazuje na to, że w zbliżających się mistrzostwach świata to on będzie głównym faworytem. Nasi reprezentanci pokazali się z kiepskiej strony, oczywiście prócz Małysza. Lata upływają, a nasz mistrz wciąż potrafi włączyć się do rywalizacji.

Upadek Larinto, Wietrzny konkurs w Ga-Pa
Bez wątpienia największym wydarzeniem minionego już turnieju był upadek Vile Larinto. Kontuzja okazała się na tyle poważna, że skoczek prawdopodobnie nie wystąpi już w tym sezonie w Pucharze Świata. Fin na skoczni w Garmisch-Partenkirchen uzyskał odległość aż 140, 5 metra, znacznie wyprzedzając rywali. Niestety, silny podmuch wiatru sprawił, że przy lądowaniu nieszczęśliwie upadł i przez dłuższy czas nie podnosił się z zeskoku. Jak wykazały późniejsze badania reprezentant Finlandia zerwał wiązadła w kolanie.
Konkurs na skoczni w Ga-Pa nie powinien był się odbyć. Warunki panujące na skoczni były niedostateczne do skakania. Przykładem może być nie tylko upadek, Larinto ale także ratowanie się przed upadkiem Andreasa Koflera.

Leć, Adam, Leć
Dla naszego mistrz był to prawdopodobnie ostatni konkurs czterech skoczni w karierze. Małysz w Oberstofie zajął dopiero 11. miejsce. Polak wylądował na 115 metrze i jako czwarty z Lucky Loosers dostał się do drugiej serii. Kolejny skok "Orła z Wisły" był już dużo lepszy – 131,5 metra pozwoliło awansować aż o 10 pozycji
W Drugim konkursie Małysz stanął na podium. Konkurs w Ga-Pa przez porywisty wiatr zakończył się po pierwszej serii. Wygrał Szwajcar Simmon Amman, który poszybował na odległość 131m. Na drugim stopniu podium stanął Paweł Karelin (132,5m). Małysz skokiem na odległość 132 metrów uplasował się na trzeciej pozycji.
Trzeci konkurs odbył się w  Innsbrucku. Znów fenomenalnymi skokami popisał się Morgenstern. Austriak nie dał szans rywalom oddając skoki na odległość 129,5 i 126,5m. Adam Małysz po raz drugi z rzędu stanął na podium. Polak w pierwszej serii poleciał na odległość 128 metrów. W drugiej serii nasz zawodnik mimo gorszych warunków wylądował na 123 metrze i dzięki temu zajął drugie miejsce. Trzeci był Tom Hilde. Tuż za najlepszą trójką uplasował się Simon Amman.
W ostatnim konkursie rozgrywanym na skoczni Paula Ausselaitnera w Bischofshofen Adam Małysz zajął dopiero 10 miejsce i nie utrzymał wysokiego trzeciego miejsce w całym turnieju. Po pierwszej serii prowadził Hilde, drugi był Thomas Morgenstern. W drugiej serii prawdziwe skakanie rozpoczął Simon Amman. Szwajcar skoczył fenomenalnie – 140 m, ale jak się później okazało, nie wystarczyło to do wskoczenia na podium. Tylko metr bliżej poszybował Andreas Kofler i to on objął prowadzenie. 135 metrów uzyskał Thomas Morgenstern, i tyle wystarczyło mu do prześcignięcia Koflera i Ammanna. Po tym skoku było już pewne, że po raz pierwszy w swojej karierze „Morginator” wygrał TcS

Reszta w tyle
Poza Małyszem w TcS zaprezentowali się także inni Polacy. Najlepszy z nich Kamil Stoch zajął 15 miejsce. Dopiero 41. był Stefan Hula a 43. Dawid Kubacki. 60. miejsce przypadło Marcinowi Bachledzie a najgorzej zaprezentował się Rafał Śliż.

Arkadiusz Lewiński / Fot. Getty Images

Miałeś wypadek? Możesz dostać odszkodowanie >>

Wynajem mieszkania w UK tańszy niż rata kredytu? Niekoniecznie!Wynajem mieszkania w UK tańszy niż rata kredytu? Niekoniecznie!Błędne ostrzeżenie Uisce Éireann dotyczące spożycia wodyBłędne ostrzeżenie Uisce Éireann dotyczące spożycia wodyPrzedsiębiorstwa wodociągowe pompują gigantyczną ilość ścieków do wodyPrzedsiębiorstwa wodociągowe pompują gigantyczną ilość ścieków do wodyWielka Brytania uruchomi program odstraszania nuklearnegoWielka Brytania uruchomi program odstraszania nuklearnegoRusza śledztwo w sprawie Polaka, który zabił siebie i dwie córki. Czy można było uniknąć tragedii?Rusza śledztwo w sprawie Polaka, który zabił siebie i dwie córki. Czy można było uniknąć tragedii?Holenderski senat odrzucił przepisy antydyskryminacyjne w miejscu pracyHolenderski senat odrzucił przepisy antydyskryminacyjne w miejscu pracy