BREAKING NEWS

LIST OD CZYTELNIKA: Dlaczego składając wniosek o polską emeryturę, muszę zwolnić się z pracy w Anglii?

Polish Express
Polish Express logo

LIST OD CZYTELNIKA: Dlaczego składając wniosek o polską emeryturę, muszę zwolnić się z pracy w Anglii?

Fot. Getty

Do redakcji Polish Express wpłynął list od czytelnika, którego zaskoczył fakt, że po osiągnięciu wieku emerytalnego w Polsce i po wystąpieniu o przyznanie świadczenia emerytalnego z ZUS został poproszony o przedstawienie zaświadczenia od brytyjskiego pracodawcy potwierdzającego ustanie stosunku pracy. Polacy mieszkający i pracujący w UK muszą pamiętać, że ubiegając się o polską emeryturę podlegają pod przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

„Dlaczego składając wniosek o polską emeryturę, muszę zwolnić się z pracy w Anglii i dołączyć dokument zwolnienia do wniosku o emeryturę polską? W Polsce wiek emerytalny to 65 lat, a w Anglii, dla mojego rocznika, to 66 lat, z tego powodu tracę roczną emeryturę z Polski, bo kto na rok przed emeryturą zwalnia się i traci przywileje emerytalne... Kto potem zatrudni!? Jest to rzecz absurdalna, jako że te dwie emerytury są niezależne od siebie, a poza tym w wieku 65 lat można dorabiać bez ograniczeń kwotowych/polskie przepisy/. (…) Dodam, że kobiety będą tracić 6-letnią polską emeryturę!!!” - takiej treści mail wpłynął do naszej redakcji. Śpieszymy zatem wyjaśnić, skąd bierze się taki wymóg, by, przy składaniu wniosku o polską emeryturę, przedstawić także zaświadczenie potwierdzające ustanie stosunku pracy w UK. 

Wszystko co powinniście wiedzieć o emeryturze w Wielkiej Brytanii

Poruszoną przez naszego czytelnika kwestię reguluje art. 103a Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Brzmi on następująco:

Art.103a. Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.”

Jak precyzuje następnie art. 104, „prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu (…) w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego”. Z kolei ust. 3 art. 104 dodaje, że przepisy te „stosuje się również do emerytów i rencistów osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą”. 

Ile w przyszłym roku będzie wynosiła emerytura państwowa?

W świetle powyższych przepisów widać zatem, że osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, ale które kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego były zatrudnione przed dniem nabycia prawa do emerytury, nie otrzymają świadczenia emerytalnego, mimo iż ukończyły wiek zwalniający ich z zawieszalności (o tym mówi z kolei ust. 2 art. 103). Tworząc takie obostrzenia polski ustawodawca chciał niejako wymusić na osobach, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni), aby zdecydowały się, czy chcą wybrać status emeryta, czy też chcą zachować status pracowniczy, pomimo nabycia prawa do emerytury. 

Twardy Brexit oznacza kłopoty z emeryturą dla Polaków pracujących w UK!

W tym miejscu należy dodatkowo doprecyzować, że zawieszenie emerytury zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej trwa do czasu, aż osoba, która ukończyła powszechny wiek emerytalny, rozwiąże stosunek pracy (lub wszystkie stosunki pracy, w których pozostawała bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury) i przedłoży w oddziale ZUS zaświadczenie od pracodawcy (zaświadczenia od pracodawców) potwierdzające ustanie stosunku pracy. 
 

 

 

 

Marek PiotrowskiMarek PiotrowskiFacebookTwitterYoutube

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [email protected]

Chcesz na bieżąco czytać o wydarzeniach w UK? Pobierz aplikację Polish Express News na Androida i iOS.
Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie i publikowanie wyłącznie za zgodą wydawcy.


Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na ich używanie przez nasz serwis. Dodatkowo kiedy odwiedzasz naszą stronę, wstępnie wybrane firmy mogą odczytywać i korzystać z określonych informacji zapisanych na Twoim urządzeniu, aby wyświetlać odpowiednie reklamy bądź spersonalizowane treści. Dowiedz się więcej.OK