Praca i finanse

Nowa praca? Sześć rzeczy, o których musisz pamiętać zanim podpiszesz umowę

Prawnicy ostrzegają pracowników, aby nie podpisywali umów przed ich przeczytaniem. Zapoznanie się dokładnie z warunkami, na jakie się godzimy składając podpis, może zaoszczędzić nam rozczarowań oraz problemów.

Zwykle po pozytywnym przejściu rekrutacji zapominamy o tym, by dokładnie przejrzeć umowę, którą podpisujemy u nowego pracodawcy. Na czym zatem należy się skupić czytając kontrakt?

Stanowisko pracy oraz obowiązki

Definiują tak naprawdę twoją rolę w firmie oraz zakres spraw, za jakie będziesz odpowiedzialny/na. Im bardziej ogólna jest nazwa stanowiska, tym większe wymagania może mieć wobec ciebie pracodawca, dlatego warto zadbać o to, by precyzyjnie określić swoją rolę w firmie oraz obowiązki. Zwróć również uwagę na to, czy opis stanowiska w umowie odpowiadał dokładnie temu, na jakie aplikowałeś/aś.

Miejsce pracy

Jeśli godzisz się na pracę w miejscu, które obejmować będzie większą przestrzeń geograficzną, np. biura w różnych miastach, czy nawet za granicą, musisz się liczyć z tym, że pracodawca może zmusić cię do częstych podróży. Jeśli natomiast zamierzasz czasem pracować z domu, w kontrakcie powinna znajdować się też wzmianka o tym.

Płaca, bonusy i korzyści

Musisz sprawdzić, czy w umowie zawarte są stawki prowizji, które wcześniej uzgadniałeś/aś ze swoim pracodawcą. Wszystkie korzyści, jakie gwarantuje ci twoje stanowisko, powinny znaleźć się w kontrakcie.

Godziny pracy

Nie podpisuj czegoś, czego później będziesz żałować. Lepiej wynegocjować warunki, na jakich ci zależy, jeszcze przed podpisaniem umowy. Zobacz również, czy w umowie znajdują się przedziały godzinowe, a także czy musisz pracować w weekendy i wieczorami, a jeśli tak, to w jakie dni, przez jak długo oraz za jakie wynagrodzenie.

Wakacje

Zorientuj się w jakim czasie firma ma sezon urlopowy oraz czy możliwe jest wzięcie urlopu poza tym sezonem.

Ograniczające zobowiązania

W umowie będą również zawarte warunki, które mogą być dla ciebie ograniczające. Najczęściej są to zobowiązania dotyczące lojalności wobec firmy, czyli wzmianka o tym, że nie możemy współpracować z konkurencją w taki sposób, aby nie zaszkodzić interesom naszej firmy.  Jeśli we wcześniejszej firmie blisko współpracowaliśmy z pewnymi klientami, nie możemy ich ze sobą „wziąć” do nowego pracodawcy. Sprawdź również, jaki obowiązuje cię oraz twojego pracodawcę okres wypowiedzenia. Im krótszy okres, tym mniejsza stabilność, ale w krótszym terminie możesz się także postarać o inną pracę.

author-avatar

Przeczytaj również

Rejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSNRejestracja w Holandii i uzyskanie numeru BSNRząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?Rząd UK wstrzyma się od dalszego podnoszenia płacy minimalnej?Huragan Nelson uderzył w Dover. Odwołane i opóźnione promyHuragan Nelson uderzył w Dover. Odwołane i opóźnione promyNosowska w UK – ikona polskiej muzyka zagra koncerty w Londynie i ManchesterzeNosowska w UK – ikona polskiej muzyka zagra koncerty w Londynie i ManchesterzeEkopisanki – naturalne i domowe sposoby barwienia jajekEkopisanki – naturalne i domowe sposoby barwienia jajekLaburzyści wycofają się z surowych przepisów imigracyjnych?Laburzyści wycofają się z surowych przepisów imigracyjnych?
Obserwuj PolishExpress.co.uk na Google News, aby śledzić wiadomości z UK.Obserwuj