Praca i finanse

Nowa praca? Sześć rzeczy, o których musisz pamiętać zanim podpiszesz umowę

Prawnicy ostrzegają pracowników, aby nie podpisywali umów przed ich przeczytaniem. Zapoznanie się dokładnie z warunkami, na jakie się godzimy składając podpis, może zaoszczędzić nam rozczarowań oraz problemów.

Zwykle po pozytywnym przejściu rekrutacji zapominamy o tym, by dokładnie przejrzeć umowę, którą podpisujemy u nowego pracodawcy. Na czym zatem należy się skupić czytając kontrakt?

Stanowisko pracy oraz obowiązki

Definiują tak naprawdę twoją rolę w firmie oraz zakres spraw, za jakie będziesz odpowiedzialny/na. Im bardziej ogólna jest nazwa stanowiska, tym większe wymagania może mieć wobec ciebie pracodawca, dlatego warto zadbać o to, by precyzyjnie określić swoją rolę w firmie oraz obowiązki. Zwróć również uwagę na to, czy opis stanowiska w umowie odpowiadał dokładnie temu, na jakie aplikowałeś/aś.

Miejsce pracy

Jeśli godzisz się na pracę w miejscu, które obejmować będzie większą przestrzeń geograficzną, np. biura w różnych miastach, czy nawet za granicą, musisz się liczyć z tym, że pracodawca może zmusić cię do częstych podróży. Jeśli natomiast zamierzasz czasem pracować z domu, w kontrakcie powinna znajdować się też wzmianka o tym.

Płaca, bonusy i korzyści

Musisz sprawdzić, czy w umowie zawarte są stawki prowizji, które wcześniej uzgadniałeś/aś ze swoim pracodawcą. Wszystkie korzyści, jakie gwarantuje ci twoje stanowisko, powinny znaleźć się w kontrakcie.

Godziny pracy

Nie podpisuj czegoś, czego później będziesz żałować. Lepiej wynegocjować warunki, na jakich ci zależy, jeszcze przed podpisaniem umowy. Zobacz również, czy w umowie znajdują się przedziały godzinowe, a także czy musisz pracować w weekendy i wieczorami, a jeśli tak, to w jakie dni, przez jak długo oraz za jakie wynagrodzenie.

Wakacje

Zorientuj się w jakim czasie firma ma sezon urlopowy oraz czy możliwe jest wzięcie urlopu poza tym sezonem.

Ograniczające zobowiązania

W umowie będą również zawarte warunki, które mogą być dla ciebie ograniczające. Najczęściej są to zobowiązania dotyczące lojalności wobec firmy, czyli wzmianka o tym, że nie możemy współpracować z konkurencją w taki sposób, aby nie zaszkodzić interesom naszej firmy.  Jeśli we wcześniejszej firmie blisko współpracowaliśmy z pewnymi klientami, nie możemy ich ze sobą „wziąć” do nowego pracodawcy. Sprawdź również, jaki obowiązuje cię oraz twojego pracodawcę okres wypowiedzenia. Im krótszy okres, tym mniejsza stabilność, ale w krótszym terminie możesz się także postarać o inną pracę.

author-avatar

Przeczytaj również

Big Ben dwa lata od remontu. Jak się prezentuje?Big Ben dwa lata od remontu. Jak się prezentuje?Kiedy zrobi się ciepło? Jaką pogodę zapowiadają na weekend?Kiedy zrobi się ciepło? Jaką pogodę zapowiadają na weekend?Kobieta zginęła potrącona przez własny samochódKobieta zginęła potrącona przez własny samochódUstawa o zakazie sprzedaży papierosów z poparciem w Izbie GminUstawa o zakazie sprzedaży papierosów z poparciem w Izbie GminPolicja walczy z „agresywnymi” rowerzystami. Ukarano blisko 1000 osóbPolicja walczy z „agresywnymi” rowerzystami. Ukarano blisko 1000 osóbUrzędnik Home Office aresztowany za „sprzedaż” prawa do pobytu w UKUrzędnik Home Office aresztowany za „sprzedaż” prawa do pobytu w UK
Obserwuj PolishExpress.co.uk na Google News, aby śledzić wiadomości z UK.Obserwuj