Mistrzowie mistrzów z Barcelony

Finał Ligi Mistrzów pokazał, jak silna w tym sezonie jest Barcelona. Poza pierwszym kwadransem, w którym Manchester United lekko przeważał, pozostała część meczu to totalna dominacja Barcelony. Do przerwy było 1:1, ale w drugiej połowie Blaugrana zamieniła swoją przewagę na dwa gole. A mogło ich być znacznie więcej.

Piłkarze hiszpańskiej Barcelony nie mają w tym sezonie sobie równych. Poza małą wpadką w finale Pucharu Króla, gdzie po dogrywce wygrał Real Madryt, drużyna ze stolicy Katalonii zdecydowanie dominowała. Stosunkowo łatwo sięgnęła po mistrzostwo Hiszpanii i bez większych problemów dotarła do finału Ligi Mistrzów.

Złudne marzenia

Zespół Manchesteru United również ma za sobą udany sezon. W drodze do wielkiego finału „Czerwone Diabły” nie przegrały ani razu. W 12 meczach odniosły aż dziewięć zwycięstw, trzykrotnie ich spotkanie zakończyło się remisem. Triumf w Premier League Manchester zapewnił sobie na dwie kolejki przed końcem. Fani MU mieli nadzieję, że w meczu na Wembley powtórzy się historia z lutego, gdy Barcelona grała wyjazdowy mecz z Arsenalem. Wtedy w Londynie lepsi okazali się Anglicy, którzy wygrali 2:1. Marzenia okazały się jednak złudne.

Piękna akcja Rooneya

Przez pierwszy kwadrans, nieznaczną przewagę mieli zawodnicy Manchesteru, ale nie potrafili zdobyć bramki. Potem do głosu doszła Barcelona i im bardziej hiszpański zespół naciskał rywala, tym bardziej mistrz Anglii się gubił. Wreszcie w 27. minucie Xavi dostał piłkę od Andresa Iniesty, przebiegł z nią parę metrów i fantastycznie podał do Pedro. Hiszpan strzelił w lewy róg bramki Van der Sara nie dając mu szans na obronę. Barcelona po strzeleniu gola nadal przeważała, ale nieoczekiwanie Manchester wyrównał. Akcję zainicjował Wayne Rooney, który rozegrał piłkę najpierw z Michaelem Carrickiem, a potem z Ryanem Giggsem i wreszcie mocnym uderzeniem pokonał Victora Valdesa.

Cel był daleko

Do przerwy Barcelona stworzyła sobie jeszcze kilka okazji strzeleckich, ale za każdym razem brakowało ostatniego uderzenia. Tuż po przerwie formę Van der Sara sprawdził Brazylijczyk Dani Alves. W sytuacji sam na sam 40-letni Holender okazał się lepszy. Po chwili jednak było 2:1 i trzeba przyznać, że Van der Sar miał swój udział w tym golu. Argentyńczyk strzelił niemal w środek bramki, ale Holender był nie najlepiej ustawiony i nie chwycił piłki. Przez najbliższe minuty bramkarz Manchesteru był najbardziej zapracowanym zawodnikiem na boisku. Defensywa United praktycznie przestała istnieć i co chwilę napastnicy drużyny z Katalonii gnębili kończącego karierę Holendra. Aż do 69. minuty, gdy Van der Sar znów musiał skapitulować. Tym razem egzekutorem okazał się David Villa, który sprzed pola karnego strzelił w samo „okienko”. Prowadząc 3:1 piłkarze Barcelony nieco odpuścili i piłka częściej opuszczała połowę Manchesteru. Do bramki bronionej przez Valdesa było jednak bardzo daleko i mimo że Anglicy mieli ponad 20 minut, by strzelić choć kontaktowego gola, to tak naprawdę ani razu nie zbliżyli się nawet do tego celu.

Vivat Mistrzu!

W ciągu ostatnich 6 lat piłkarze Barcelony trzykrotnie zwyciężali w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Za każdym razem w finale wygrywali z zespołem z Anglii – najpierw z Arsenalem, a potem dwukrotnie z Manchesterem. We wcześniejszej historii Barcelona tylko raz wygrała w rozgrywkach Pucharu Europy. Piłkarze MU ostatni raz najlepszą europejską ekipą byli w 2008 roku, gdy w finale, po rzutach karnych, pokonali Chelsea Londyn. Potem dwukrotnie przegrywali z Dumą Katalonii. W ostatnich siedmiu latach rozgrywki Ligi Mistrzów zdominowały kluby z Hiszpanii, Anglii i Włoch. Sześciu finalistów mieli Anglicy (oprócz MU – Liverpool, Arsenal i Chelsea), trzy razy w finale grali piłkarze Barcelony i trzy razy Włosi (dwukrotnie AC Milan i raz Inter Mediolan). Jedynym finalistą spoza tych trzech państw był niemiecki Bayern Monachium, który rok temu przegrał decydujący mecz z Interem.