Brazylia ma nowe “Maracanazo”

Półfinałowa porażka Brazylii z Niemcami (7-1) na stałe zapisze się w piłkarskiej historii gospodarzy Mistrzostw Świata.

Dotychczas to data 16 lipca 1950 roku była najczarniejszą kartą w historii brazylijskiej reprezentacji. To właśnie wtedy Canarinhos niespodziewanie ulegli Urugwajowi w rozgrywanym na słynnej Maracanie finale mundialu.

W 1950 roku to Brazylia była gospodarzem Mistrzostw Świata. Impreza w 2014 roku miała być inna, jednak zamiast glorii zwycięstwa przyniosła Brazylijczykom jeszcze większą rozpacz. O ile 64 lata temu Urugwajczycy wygrali 2-1, to tym razem porażka była o wiele bardziej bolesna, i to nawet nie na poziomie finału.

Piłkarze Die Mannschaft sprawili Canarinhos nadzwyczajne lanie, w ciągu niespełna 20 minut w pierwszej połowie wychodząc na pięciobramkowe prowadzenie, z łatwością przebijając się przez mizerną obronę gospodarzy.

Wynik otworzył w 11. minucie Thomas Müller, a kolejną bramkę dołożył w 23. Miroslav Klose. Gol urodzonego w Opolu snajpera jest dla Brazylijczyków dodatkowym bólem, bo pozwolił na odebranie Ronaldo rekordu mundialowych bramek. Klose ustrzelił do tej pory 16 goli w czterech turniejach MŚ.

Po strzale Klose, do 29. minuty na tablicy ukazał się zdumiewający wynik 5-0, po dwóch trafieniach Toniego Kroosa oraz Samiego Khediry. W drugiej połowie, w odstępie dziesięciu minut, dwa kolejne trafienia dołożył wprowadzony za Klose Andre Schürrle.

Brazylijczycy zebrali się  w drugiej połowie na kilka groźnych ataków, ale ich plany dość łatwo odczytywał bramkarz Niemiec Manuel Neuer. Pomylił się on jedynie w 90. minucie, kiedy przysłowiowy ‘honor’ Canarinhos uratował Oscar. Ciężko jednak mówić o ratowaniu czegokolwiek, bowiem katastrofa mimo wszystko stała się faktem.

Płacz widać było na trybunach, a także wśród piłkarzy Luiza Felipe Scolariego. Obrońca David Luiz przez dłuższy czas ściskał się z kontuzjowanym Thiago Silvą, a z jego twarzy odczytać można było jedynie skrajną rozpacz.

– To jest najgorszy dzień w moim życiu. Ale życie toczy się dalej. Kibicom Brazylii mogę powiedzieć jedynie to, że staraliśmy się zagrać jak najlepiej przeciwko naprawdę dobremu zespołowi – powiedział w czasie pomeczowej konferencji trener Scolari.

– To ja jestem odpowiedzialny za ten katastrofalny wynik. To ja podjąłem pewne decyzje. To moja wina. Prosimy was o przebaczenie – dodał. Wyrazy współczucia dla brazylijskiej drużyny przekazał także trener zwycięskiego zespołu, Joachim Löw.

– Pięć bramek w 18 minut. Jasne jest, że rywale byli zszokowani i nie wiedzieli co robić. Nie poradzili sobie z presją. My mieliśmy jasno określony plan na to spotkanie, wierzyliśmy, że jeśli będziemy grali odważnie i korzystali z naszych mocnych stron, to wygramy – powiedział.

– 200 milionów Brazylijczyków miało tutaj nadzieję na wejście drużyny do finału. To może spowodować, że piłkarze po prostu nie wytrzymają. Żal mi trenera Scolariego – dodał.

Canarihnos na otarcie łez pozostała walka o trzecie miejsce. Ich rywalem będzie przegrany środowego meczu półfinałowego, w którym zmierzą się Holandia oraz Argentyna. Start spotkania o godzinie 22:00 czasu polskiego. Relacja ze spotkania oraz inne mundialowe wiadomości dostępne są w serwisie sportowym bet365: http://www.bet365.com/news/pl/betting/mistrzostwaswiata/faza-pucharowa

Firma energetyczna wypłaci 294 funty za przekroczenie “price cap”Firma energetyczna wypłaci 294 funty za przekroczenie “price cap”Rishi Sunak wypowiada wojnę „braniu na wszystko zwolnienia lekarskiego”Rishi Sunak wypowiada wojnę „braniu na wszystko zwolnienia lekarskiego”Pracownicy Amazona utworzą związek zawodowy? Dostali zielone światłoPracownicy Amazona utworzą związek zawodowy? Dostali zielone światłoGigantyczna bójka przed pubem. Dziewięć osób rannychGigantyczna bójka przed pubem. Dziewięć osób rannych35-latek zmarł w Ryanairze. Parę rzędów dalej siedziała jego żona w ciąży35-latek zmarł w Ryanairze. Parę rzędów dalej siedziała jego żona w ciążyRynek pracy w Irlandii Północnej – co mówią najnowsze dane?Rynek pracy w Irlandii Północnej – co mówią najnowsze dane?