Styl życia

Bjoergen pierwsza, Kowalczyk piąta

Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce w zawodach Ruka Triple zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w biegach narciarskich. Rywalizację w fińskim Kuusamo wygrała Norweżka Marit Bjoergen.

Na pierwsze w tym sezonie sprinterskie zawody w Pucharze Świata składały się trzy konkurencje –  sprint stylem klasycznym, bieg indywidualny na 5 km stylem dowolnym i bieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym. Do zdobycia w trzy dni było 350 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (50 pkt. za zwycięstwo w pojedynczym biegu i 200 pkt. dla triumfatorki cyklu). Pierwszy start Justyna Kowalczyk zakończyła na ćwierćfinale. Zwyciężyła największa rywalka Polki Marit Bjoergen. Kowalczyk o drugie premiowane awansem miejsce walczyła z Amerykanką Kikkan Randall. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego przegrała minimalnie na finiszu. W drugim dniu zawodów na 5 km „łyżwą” biegaczka z Kasiny Wielkiej linię mety przekroczyła na miejscu piątym. Niepokonana po raz drugi była Bjoergen do której Kowalczyk straciła 21,5 sekundy. Nadzieje na dobry występ w Kuusamo pozostały do ostatniego dnia zawodów, kiedy rozgrywany był bieg pościgowy na 10 km, ulubiona konkurencja polskiej zawodniczki. Kowalczyk świetnie rozpoczęła wyścig, ale w pewnym momencie wyraźnie osłabła i zajęła ostatecznie piątą lokatę. „Nie mogę być zadowolona ze startu w Kuusamo, bo nie mam ku temu powodów. No może 5 kilometrów łyżwą było całkiem niezłe w moim wykonaniu, ale już sprint i 10 km klasykiem zupełnie mi nie poszły. Szczególnie w niedzielę bardzo ciężko mi się biegło.”- podsumowała swój występ w Finlandii Polka. Kolejne zawody odbędą się w sobotę (3.12) w Duesseldorfie. Zarówno Justyna Kowalczyk, jak i Marit Bjoergen nie wezmą w nich udziału. Obie zawodniczki wystąpią za tydzień w Davos.